Jak se učit cizí jazyky
Vážení přátelé cizích jazyků,
zde Vám předkládám systém, jak se co nejefektivněji a nejrychleji naučit cizí jazyk. Systém vychází z mých vlastních zkušeností. Ovládám 10 jazyků a naučit se další je pro mne otázkou dvou týdnů. Obzvlášť, je-li tato výuka podpořena pobytem v zemi, jejíž jazyk se chcete naučit, nebo máte-li kontakt s osobami mluvícími tímto jazykem.
Obecně lze říci, že při učení cizího jazyka dochází ke třem hlavním stádiím:
- Výslovnost daného cizího jazyka - skoro okamžitě.
- Poslech daného cizího jazyka - toto funguje většinou později nebo při kontaktu s rodilým mluvčím.
- Plynulé mluvení a myšlení daným cizím jazykem – přichází později, kdy již umíme základní slovní zásobu, která se pohybuje okolo 1 000 slov.
Základem znalostí je výslovnost a znalost typu písma daného jazyka. Po zvládnutí tohoto je třeba pokračovat v konkrétním učení:
Nejprve je třeba naučit se osobní zájmena (já, ty, on, ona, my, vy, oni). Dále „Ano, ne, děkuji, není zač“. Následují fráze „Dobré ráno, dobrý den, dobrý večer, na shledanou,“ a ostatní společenská minima. Poté doporučuji naučit se nejdůležitější slovesa „být, mít a jít“, ale od samého začátku se je učit v přítomném, minulém i budoucím čase. Myslím, že je chybou učit se slovesa pouze v přítomném čase, protože při běžné mluvě s přítomným časem nelze vystačit ... Po slovesech doporučuji výuku číslovek. Není možné se bez nich v jakémkoli cizím jazyce domluvit. Následují slovesa, samozřejmě ve třech základních časech - přítomný, budoucí a minulý. Pokračujeme výukou hodin, stupňováním přídavných jmen a příslovcí a zájmen ve třetím a čtvrtém pádě. Dále ukazovací zájmena, člen určitý a neurčitý. Následuje studium nejdůležitějších slov, ať již oborových nebo nezařazených.
Po úspěšném zvládnutí všech těchto znalostí by měla následovat výuka některou ze stávajících metod – samouka, škola nebo praxe v cizí zemi, popřípadě kontakt s rodilým mluvčím.
ZDE PŘIKLÁDÁM NĚKOLIK UŽITEČNÝCH RAD:
- Nejtěžší je naučit se první jazyk. Při této výuce si najdete svůj systém výuky a učení dalších jazyků bude snazší.
- Je dokázáno, že pro nejjednodušší domluvení stačí 300 slov, v běžné mluvě Vám bude stačit 1 000 nejpoužívanějších slov.
- Výuka 1x týdně je vhodná pouze pro udržení „formy“, nikoli pro zlepšování schopností. Pro toto je ideální výuka 3-4x týdně. Při učení do „šuplíku“ (1-2x týdně) bez praxe v zemi původu nebo kontaktu s rodilým mluvčím je efektivita až 10x nižší.
- Při pobytu v zemi, kde se jazykem mluví, je nutné snažit se nepoužívat znalosti jiných jazyků a nepřecházet do nich.
- Při mluveném nebo psaném kontaktu s daným jazykem nebo rodilým mluvčím je důležité vnímat, jaké výrazy používá, a logicky a přirozeně se snažit reagovat. Ať už podobně nebo stejnými obraty.
- Při nedokonalém porozumění je dobré vnímat kontext vět a obecný význam sdělení (zda se jedná o otázku, či v jakém hovoří čase). I když zdaleka nerozumíte na 100%, tak si z toho nic nedělejte a snažte se reagovat na to, čemu jste rozuměli, nebo se otázkami dopracujte k tomu, čemu rozumět budete.
Tato předmluva si nevyhrazuje právo dokonale naučit cizí jazyk, shrnuje pouze nejdůležitější věci při učení jazyka. Nenahrazuje ostatní metody výuky jazyků.
Vážení přátelé cizích jazyků, věřím, že jsem Vám alespoň trochu pomohl při studiu a přeji Vám co nejvíce úspěchů.
Váš autor, Zdeněk Pilecký